24. března 2014

Pečeť na skvělou sezónu – 4 body z jámy lvové

2. liga – muži: TJ Žďár nad Sázavou - VK Hronov 3:2 (18,22,-18,-14,8); 0:3 (-22,-17,-20)

Derniéru volejbalových soutěží obstarali hronovští muži těžkými duely ve Žďáru nad Sázavou. Domácí si již zajistili druhé místo v tabulce a dlouho proháněli v tomto ročníku Hrotovice. Jejich hala je takřka nedobytnou tvrzí, proto na hosty čekal úkol více než těžký. Výsledek však již nemohl nijak ovlivnit postavení soupeřů v druholigové tabulce.

K utkání cestoval poměrně početný kádr, v němž ale chyběl nahrávač Martinec, naopak k dispozici byl v hradecké Slavii hostující Manych. Základní sestavu trenér Houštěk poskládal následovně: na nahrávce Pelda, Jiránek na univerzálním postu, Andrys s Novotným na bloku, Staník s Vaculíkem na smeči, libero Biško. A od úvodu byli výrazně aktivnější domácí, hosté se naopak hledali v nepříjemném prostředí zdejší prostorné haly. Odrazilo se to na skóre, když od stavu 7:7 přišla šňůřa při podání Štourače a Žďár odskočil na 12:7. Po celý zbytek setu si udržovali domácí borci tento poměrně bezpečný náskok a hronovští své soupeře nedokázali vyvést z klidu. Do druhé sady nahradil Manych na smeči Staníka, avšak iniciativa zůstala na rukách domácích borců. Klíčový pro její vývoj byl hned úvod, kdy při podání žďárského Novotného přišel trhák na 7:2. Za tohoto nepříjemného stavu vyměnil Staník na postu univerzálního hráče Jiránka. A i když se hosté dokázali v dalším průběhu díky zlepšenému výkonu několikrát mírně přiblížit, na víc než na úpravu skóre to nestačilo. Do třetí sady přešel Manych na univerzál, na smeč narukoval Sommer, na blok Jakl (místo Andryse) a obměněná sestava si vedla znamenitě. Útočná aktivita Jakla společně s jistotou Manycha přinesly potřebně oživení do hronovského výkonu a poměr sil na hřišti se zcela otočil. Hosté tlačili svého soupeře do úzkých a ten se z jejich tlaku nedokázal vymanit. Po vyrovnaném úvodu přišel pro změnu při podání hronovského Novotného trhák hostí (5:13). A ten předčasně rozhodl o zisku třetího dějství pro Hronováky. Čtvrtou sadu zahájili znovu lépe hosté a postupem času si vybudovali 4bodový náskok (6:10). Domácí se snažili zastavit rozjetý stroj několika střídáními, ale odstup se neustále zvyšoval. Závěr dohrál Hronov v exhibičním duchu, když rozdíl byl přímo drtivý a tak se poměrně nečekaně šlo do rozhodujícího tie-breaku. V něm se hosté bohužel uvedli dvěma útoky do zámezí, což posadilo na koně Žďár. Nicméně hronovští se stále drželi na dostřel, ve střední pasáži však dokázali domácí útočníci uhrát někdy i se štěstím několik klíčových výměn a trhák byl na světě (11:5). Na to již hosté nedokázali najít odpověď a druhý bonusový bod tak zaplul po poměrně jednoznačném průběhu posledního setu do žďárské kapsy.
Vzhledem k vytížení haly se odveta hrála již od 13.hod. a tak nebyl čas na oběd, ale pouze na rychlé pivko. Na hřiště putovala základní sestava, která zle potrápila domácího favorita v prvním duelu: Pelda na nahrávce, Manych na univerzálu, Sommer s Vaculíkem na smeči, Jakl s Novotným na bloku, libero Biško. A od začátku se hrálo podle hronovských not. Kvalitní útok, v němž vynikal skvělý Manych a dobrá obrana byli hlavními důvody, které určily poměr sil na hřišti. Žďár dokázal ještě v prvním setu podstatnou část držet krok, ale hostím se podařilo přece jen odskočit (7:10). Jejich náskok vzrostl až na 11:18, poté přišla slabší chvilka a snížení na 14:18, na což hostující trenér reagoval time-outem. V závěru si již hronovští útočníci věděli rady a nepustili svého soupeře na kratší distanc. V dalším dějství se hrálo dlouho velmi vyrovnaně a žádný z protivníků nezískal větší převahu. Až šňůra při servisu Vaculíka vynesla nahoru hosty (10:14). A jejich převaha se ještě zvýraznila, když domácí nenacházeli recept na strojově přesný výkon svého soupeře (13:19). Zaskočení žďárští se již do konce tohoto setu nezmohli na vážnější odpor. Hronováci snad nejlépe v letošní sezóně přihrávali a tak jejich výborně Peldou připravené útoky končily neomylně v poli nešťastného soupeře. Domácí se na chvíli vzepjali osudu v úvodu třetí sady, kdy se dostali do nadějného vedení 6:3. Hronovský motor ovšem rychle naskočil a krátce po první technické pauze už bylo srovnáno. A to ještě hosty v rozletu přibrzdila série zkažených podání. Od poloviny třetího setu se však vrátilo dění do starých kolejí, hronovští na hřišti vládli a koncertovali. Když byl na podání Jakl, podařila se jim pozitivní bodová šňůra znamenající velmi nadějné vedení 14:19. Domácí borci byli často vystaveni do pozice pouhých statistů a byť se snažili zvrátit nepříznivě se vyvíjející dění, hosté se ze sedla vyhodit nenechali. Skvělá partie, rozhodně nejlepší hronovská na půdě soupeřů v této sezóně, vyústila v nečekanou, ale rozhodně zaslouženou a navíc jednoznačnou výhru. Hostím výrazně pomohl vynikající výkon Manycha na postu univerzálního hráče. Hronov tak dal razítko na skvělé druholigové působení v sezóně 2013/2014.